periodicTable جدول مندلیف را در فضایی سه بعدی ببینید، با استفاده از انگشتان روی موبایل و با استفاده از چرخ موس روی دسکتاب روی عناصر زوم کنید، فیلتر کنید بر اساس گروه و برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر روی عنصر مورد نظر کلیک کنید.
19484
آشنایی با جدول تناوبی
Vidoal
4.28

توضیحات

آشنایی با جدول تناوبی

مقدمه:
از چند قرن پیش که کم کم بشر عناصر را شناخت و تعداد عناصر شناسایی شده افزایش یافت نیاز به طبقه بندی آنها احساس گردید به طوری که در ابتدا عناصر را به دو دسته فلزات و نافلزات تقسیم بندی نمودند و بعد بر اساس ترکیباتی که تشکیل می دادند آنها را تقسیم بندی کردند. دانشمندان زیادی در دو قرن اخیر جدول های طبقه بندب عنصرها را به شکل های مختلف ارائه داده اند اما در بین آنها کار دانشمندی روسی به نام دیمتری مندلیف اعتبار و شهرت زیادی پیدا کرد.

مندلیف چگونه جدول تناوبی عنصرها را تنظیم کرد؟
در سال 1869 که دیمیتری مندلیف روی طبقه بندی بهتر عنصرها تحقیق می کرد فقط ۶۳ عنصر شناخته شده بود او ۶۳ کارت تهیه کرد و روی هر کارت علاوه بر نام عنصر برخی خواص شناخته شده ی آن عنصر را نوشت مثل دمای ذوب و جوش و جرم اتمی و ... بعد این کارت ها را به ترتیب افزایش ویژگی های مختلف کنار هم قرار میداد مثلا یکبار به ترتیب افزایش دمای ذوب و بار دیگر به تریب افزایش ویژگی دیگر . وقتی مندلیف عنصرها را به ترتیب افزایش جرم اتمی کنار هم به صورت یک ردیف ۶۳ تایی چید به نکته جالبی بر خورد او دید که ویژگی های نوشته شده روی کارت ها ۸ تا ۸ تا تکرار می شود یعنی ویژگی های روی کارت اول مشابه کارت نهم و هفدهم و ... و کارت دوم مشابه کارت دهم و هجدهم و ... است. کار جالبی که مندلیف انجام داد این بود که ضمن رعایت افزایش تدریجی جرم اتمی عنصرها کارت هایی که ویژگی های مشابهب داشتند را زیر هم در یک ستون قرار داد تا چیزی شبیه یک جدول درست شود به نحوی که عنصرها به ترتیب افزایش جرم اتمی کنار هم قرار گرفته اند و عنصرهای یک ستون نیز خواص مشابهی دارند. این اساس کار مندلیف برای تنظیم جدول تناوبی بود. در جدول تناوبی مندلیف فقط ۶۳ عنصر قرار داشت بنابراین بدیهی است که انتظار داشته باشیم برخی از جاهای جدول او نسبت به جدول امروزی خالی باشد در واقع مندلیف برای نظم دادن به جدول خود مجبور بود برخی از خانه های جدول را خالی نگه دارد تا عنصر هاي مشايه زير هم قرار گيرند او تصور مي كرد اين جاهاي خالي مربوط به عنصرهايي است كه هنوز كشف نشده اند و حتي توانست براي آنها برخي خواصشان را پيش بيني كند چون بايد خواصي بينابين عنصر بالاتر و پايين تر از خود در يك ستون داشته باشد. او همچنین از روی این جدول توانست وجود بعضی از عناصر را که تا آنروز کشف نشده بود حدس بزند و همين امر و پيش بيني هاي او كه درست از آب در مي آمد سبب شهرت زياد او نسبت به ساير دانشمندان هم دوره اش گرديد.

جدول تناوبی امروزی
جدول تناوبی امروزی در جدول تناوبی که امروزه ما می بینیم ساختار کلی همان است که در جدول مندلف وجود داشت اما عناصر بجای جرم اتمی بر اساس عدد اتمی در جدول قرار می گیرند. البته با اين تصحيح جاي عنصرها عوض نمي شود ردیفهای افقی جدول را تناوب، و ردیفهای عمودی آن را گروه می نامند و عناصر بر اساس اربیتالی از آنها که آخرین الکترون اتم در آن جا گرفته است به چهار بلوک s,p,d و f طبقه بندی می شوند. عناصر دو بلوک s و p عناصر اصلی، عناصر بلوک d عناصر واسطه و عناصر بلوک f لانتانیدها و اکتینیدها می باشند. شماره گذاری گروهها از یک تا 18 و شماره گذاری تناوب ها از یک تا 7 می باشد.

چگونه از جدول تناوبی استفاده نمائیم؟
یک جدول تناوبی می تواند شامل اطلاعات متفاوت و متنوعی باشد که بسته به نوع کاربردی که از آن متصور است طراحی می شود، در یک جدول معمولی می توان علامت اختصاری عناصر، عدد اتمی و جرم اتمی آنها را یافت. همچنین از روی گروهی که آن عنصر به آن وابسته است خصوصیات شیمیایی آنرا حدس زد. مثلا در گروه 1 که فلزات قلیایی جای دارند عناصر وابسته به آن فلزاتی هستند به شدت واکنش پذیر که در طبیعت بطور خالص یافت نمی شوند و برای تهیه آنه معمولا از روشهای مشکل الکترولیز استفاده میشود که در این روشها ممکن است از نمک هالوژن مذاب آنها استفاده کنند. این فلزات با آب به شدت واکنش پذیرند و تعدادی از آنها در واکنش با آب تولید مقادیر زیادی حرارت و گاز هیدروژن میکنند که گاز تولید شده در اثر حرارت آتش میگیرد و واکنش با شعله همراه خواهد بود. همانطور که می بینید یک گروهبندی ساده خواص بسیار زیادی از مواد را در اختیار ما قرار داد. در بعضی جدولهای تناوبی نام انگلیسی عنصر مورد نظر و (یا) آرایش الکترونی عنصر آن نیز نمایش داده شده است. بعضی از آنها شامل نیمه عمر عناصر رادیو اکتیو هستند، بعضی ممکن است شکل بلوری نقطه ذوب و جوش و خواص دیگر فیزیکی عنصر را به همراه داشته باشند.

نظرات

سوالات و نظرات کاربران
0
M.s photo
M.s دوشنبه، 16 آبان 1401
ببخشید ولی اگه میشه جدول رو بروزرسانی کنین چون الان عناصر فوق سنگینی مثل ان ان اکتیم که الان اسمش شده اوگانسون تغییر کرده
1
kurosh photo
kurosh شنبه، 05 آبان 1397
واقعن کارتون عالی
1
احسان photo
احسان چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1396
عالیه ممنون ، اما این چند عنصر اخر الان نام کاملی دارن پیشفرض نیستن نام اصلی اونا رو قرار میدادین. بازم ممنون
1
نوید امین آقایی
نوید امین آقایی سه شنبه، 19 اردیبهشت 1396
(پاسخ) میشه لطفا بیشتر توضیح بدین
3
reza kafili
RE k چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1396
با استفاده از این طرح سه بعدی خیلی راحت تر می شه عناصر رو شناخت و ویژگی هاشون رو فهمید ممنون
2
reza kafili
RE k چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1396
ممنون بهتر از این نمی شد فوق العاده بود دستت تون درد نکنه
1
ظاهر  " احمدی "
zahir Ahmady چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1396
واقعا خیلی‌ جالب ....
1
باسط محمدی
باسط محمدی دوشنبه، 11 اردیبهشت 1396
همچنین طراحی جدول به صورت سه بعدی جالب بود ممنون
1
باسط محمدی
باسط محمدی دوشنبه، 11 اردیبهشت 1396
از جمله عناصری که مندلیف پیش بینی کرد اکاسیلیسیم (ژرمانیم امروزی) بود که در جدول تناوبی زیر عنصر سیلیسیم است
cloud 1 cloud 2 cloud 3 با مطالب متفاوت در تلگرام ویدوآل همراه باشید