تاثیر الکل بر مغز

تاثیر الکل بر مغز

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/16

32521

بار بازدید شده
Your-Brain-on-Drugs-Alcohol الکل، یکی از دارو‌هایی که بیشترین مصرف و سوءمصرف را در جهان دارد. در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارد و یک کار را به سرعت و به خوبی انجام می‌دهد؛ احساس و درک شما را نسبت به دنیای اطراف تغییر می‌دهد.
14571
تاثیر الکل بر مغز
Vidoal
4.74
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
مهران رحیمی
مهران رحیمی پنج شنبه، 26 اسفند 1395
نابود کننده سلول های خاکستری هست و البته بیشتر از اون ماریجوانا
0
sepehr manafi
sepehr manafi چهارشنبه، 11 اسفند 1395
مغز خودش الکل مقداری تولید میکنه.اما نه خیلی غلیظ.پیشنهاد میکنم در این باره هم ویدیویی تهیه کنید.
0
مرتضی تبریزی
مرتضی تبریزی جمعه، 06 اسفند 1395
علاوه بر مغز باعث از بین رفتن دستگاه گوارش هم میشه .
0
منصوره سادات حسینی
منصوره سادات حسینی شنبه، 25 دی 1395
بیراه اسلام خوردن آنرا در اسلام حرام نکرده چون باعث آسیب رساندن بدن میشود
0
محمدرضا photo
محمدرضا دوشنبه، 13 دی 1395
بهترين حرف... فكر كردن درباره هيچي...😑
0
مصطفی .
مصطفی کهن دوشنبه، 22 آذر 1395
فکر کنم یه پیامدش سلولهای عصبی میمیرند یا حافظه ضعیف میشه
توضیحات
الکل، یکی از دارو‌هایی که بیشترین مصرف و سوءمصرف را در جهان دارد. در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارد و یک کار را به سرعت و به خوبی انجام می‌دهد؛ احساس و درک شما را نسبت به دنیای اطراف تغییر می‌دهد.
 اما این احساس رهایی و آزادی را مدیون چه هستیم؟ چطور مکن است که خوردن یک ماده‌ ساده، نه تنها اعمال، بلکه افکار و ادراک شما را به شدت تغییر می‌دهد؟!
هنگامی که الکل وارد بدن شما شده، و به‌سوی مغزتان پیش می‌رود، با اعصاب و سلول‌های مغزی شما درگیر می‌شود. در ویدئوی پیشین، در مورد ماریجوانا -که برای دیدن آن می‌توانید اینجا کلیک کنید-، درباره‌ی فعالیت‌های اعصاب و پیام‌رسان‌های شیمیایی آن‌ها که گیرنده‌های عصبی(‌neurotransmitters) نامیده می‌شوند، توضیح دادیم. ولی 2 نوع گیرنده‌ عصبی وجود دارد، که از این عصب‌ها برای برقراری ارتباط استفاده کرده یا به‌عبارتی سیگنال‌های الکتریکی ارسال می‌کنند. سلول‌های عصبی محرک از نمک اسید گلوتامیک(acidGlutamic) یا گلوتامات(Glutamate‌) استفاده می‌کند،.. درحالی که سلول‌های عصبی بازدارنده از گابا(Gaba) یا گابا آمینوبوتیریک اسید(Gaba amino butyric acid) استفاده می‌کند؛ می‌توان آن‌ها را به ین و یانگ تعبیر کرد. شبیه به صفر و یک در کامپیوتر، این 2 پیام‌رسان قواعد متضادی دارند. گلوتامات، امواج محرک ارسال می‌کند، درحالی که گابا نه‌تنها جلوی جریان این امواج را می‌گیرد، بلکه به مغز کمک می‌کند تا نتایج به‌وجود آمده توسط آن امواج را سازمان‌دهی و از هم تفکیک کند. درست مانند یک کامپیوتر، این علائم، به شکلی پیچیده، با هم تلفیق شده، و به افعال و افکار ما شکل می‌دهند. حالا الکل چطور این 2 علامت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟
ظاهرا الکل، پیام‌ها و علائم ارسالی توسط گلوتامات را سرکوب کرده و پیام‌های ارسالی گابا را تقویت می‌کند، بنابراین احساسات شما برانگیختگی کمتر و بازدارندگی بیشتری احساس می‌کنید. به دلیل این‌که فعالیت در محدوده‌ی گلوتامات کمتر می‌شود، جریان رفت‌و‌آمد اطلاعات کند شده و تنها بزرگ‌ترین علامت‌ها می‌توانند عبور کنند، به این معنی که شما کمتر احساس، درک و توجه می‌کنید و کمتر به یاد می‌آورید. در ادامه علائم افزایش‌یافته‌ گابا سروصدای بیش از اندازه‌ فعالیت‌های پس زمینه را ساکت می‌کند، نحوه‌‌ی تفکر شما را تنظیم کرده و افکارتان را تصفیه می‌کند. اما الکل موجب افراط در این فرایند شده و شاید در همین رابطه شنیده باشید که می‌گویند الکل باعث پریشانی می‌شود. ولی سرکوب عصب‌های شما چیزی شبیه به سرکوب اجتماعی نیست. بلکه، فعالیت‌های خارجی را به‌وسیله‌ پاک کردن محرک‌هایی که اهمیت کمتری دارند، تمیز و پاک می‌کند. بدون مخابره‌‌ی پیام‌ها توسط گابا به طور طبیعی، با فعالیت‌ محرک‌های اضافی، به چیزی شبیه به یک حمله‌ صرع مبتلا خواهید شد. در این حالت هیچ‌گونه وضوح و نظم و ترتیبی در افکار شما وجود نخواهد داشت. وقتی مست هستید، مجرا‌های عبوری گابا، به‌طور کامل باز هستند. در این حالت، همراه با عدم وجود گلوتامات، تعداد افکار شما بسیار کم، و با وضوح بسیار بالا خواهند شد. این همان چیزی است که باعث رفتارهای آنی در یک فرد مست می‌شود، که اغلب یک ایده و تصور را بازگو کرده یا چیزی را بارها‌ و بارها تکرار می‌کند. فکر کردن کاملا واضح و روشن درباره‌ تقریبا هیچ چیز!

تهيه‌کننده

Asap SCIENCE
Asap SCIENCE

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.